2020 SONUÇLARI

Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2020 Ödül Töreni

Yeşil Nokta Sanayi Ödülü Kazanan Kuruluşlar

Ambalajda Önleme Uygulamaları

DANONE HAYAT İÇECEK VE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş. / HAYAT Çevre Dostu Şişe
KOROZO AMBALAJ SAN. TİC. A.Ş. / KORORCY Geri Dönüştürülebilir Ambalajlar
MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SAN. A.Ş. / Eco Pizza Box

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları

BAYER TÜRK KİMYA SAN. LTD. ŞTİ. /Sıfır Atık Projesi
PEPSİ COLA SERVİS VE DAĞITIM LTD. ŞTİ. /PEPSİCO Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemi ve Su Geri Kazanımı
TAT GIDA SANAYİ A.Ş. / Sıfır Atık ve Tek Kullanımlık Plastik Süreci

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

RECKITT BENCKISER EV VE HİJYEN ÜRÜNLERİ ANONİM ŞİRKETİ / Yarının Suyu
TETRA PAK PAKETLEME SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. / Sıfır Atık Eğitim Programı

PRACTICAL EXAMPLES

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nisl risus, ultrices non dictum id, varius ut erat. Etiam eget tincidunt eros, at sollicitudin mauris. Nulla vehicula tellus quis justo finibus bibendum. Nulla consequat at est vitae iaculis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

LIVE COMMUNICATION

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nisl risus, ultrices non dictum id, varius ut erat. Etiam eget tincidunt eros, at sollicitudin mauris. Nulla vehicula tellus quis justo finibus bibendum. Nulla consequat at est vitae iaculis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

FEEDBACK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nisl risus, ultrices non dictum id, varius ut erat. Etiam eget tincidunt eros, at sollicitudin mauris. Nulla vehicula tellus quis justo finibus bibendum. Nulla consequat at est vitae iaculis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

Yeşil Nokta Teşvik Ödülü Kazanan Kuruluşlar

AKBAŞLAR TEKSTİL ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş.
Proje: Sürdürülebilir Sıfır Atık Yönetimi

ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SAN. A.Ş.
Proje: Anadolu Efes Adana Bira Üretim Tesisi Sıfır Atık Projesi

POLİSAN KANSAİ BOYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Proje: Atık Azaltım


DANONE HAYAT İÇECEK VE GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.

Proje: HAYAT Çevre Dostu Şişe

36 yıldır Su Hayat’tır diyerek sektörün ilklerine imza attık. Şimdi de Türkiye’nin şişelenmiş su pazarındaki ilk ve tek “çevre dostu şişesini” ürettik. %100 geri dönüştürülebilir materyallerden ve %50’si geri dönüştürülmüş plastikten oluşan çevre dostu şişe ile “Hayat Geri Dönüşümde” diyoruz! 

İlk adımını yüzde 50’si geri dönüştürülmüş plastikten ürettiğimiz şişelerimizle attığımız bu yolculukta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 'Sıfır Atık projesi' başta olmak üzere en etkin resmi atık toplama ve geri dönüşüm sistemlerine destek olmak, yerel yönetimlerle iş birliği yaparak, daha fazla plastiğin geri dönüştürülmesini sağlamak, toplumsal bilinci artırmak amacıyla eğitim kurumları ile iş birliği yapmak gibi çok daha kapsamlı çalışmalara imza atacağımızın sözünü veriyoruz. 

2020 sonuna kadar tüm ambalajlarımız %100 geri dönüştürülebilir olacak. Atık seviyesini minimuma indirmek ve ekolojik bilince katkı sağlamak için %50’si geri dönüştürülmüş şişelerimizi üretmeye devam edeceğiz. Bu ürünlerle DenizTemiz Derneği/ TURMEPA’nın Sıfır Atık Mavi projesine destek sağlayacağız. 

Herkes için daha temiz bir doğa ve sürdürülebilir bir yaşam istiyoruz. 2025’e kadar portföyümüzdeki pet şişelerin tamamının ortalama 50’si geri dönüştürülmüş plastikten üretilmesini sağlayacağız. 

KOROZO AMBALAJ SAN. TİC. A.Ş. 

Proje: KORORCY Geri Dönüştürülebilir Ambalajlar

KOROZO’nun sürdürülebilirlik stratejimiz çerçevesinde iş ortaklarımızın küresel tedarikçisi pozisyonumuz gereği tüm operasyonlarımızın çevresel sorumluluk ve sürdürülebilirlik içerisinde gerçekleştirmekteyiz. İş ortaklarımıza 2030 yılına kadar tüm ambalaj üretimimizin tekrar kullanılabilir veya geriye dönüştürülebilir olacağını taahhüt ediyoruz. 

Ambalaj önleme çalışmalarımızın en önemlilerinden biri karmaşık yapılı ambalajlardan daha basit yapılı ambalajlara geçiş başlığı altında geliştirilen Geri Dönüştürülebilir Ambalajlar ürün gurubudur. Geri Dönüştürülebilir Ambalaj filmleri hayatın her alanında tüketicilerin güvenle ve kolaylıkla kullanabilecekleri, yan körüklü torbalara, hızlı dolum uygulamalarına, ıslak mendil ve ayakta duran torbalara dönüşmektedir. 

Geri Dönüştürülebilir Ambalaj filmlerimiz iş ortaklarımızın talepleri doğrultusunda bağımsız Interseroh ve Cyclos-HTP kurumları tarafından test edilerek geriye dönüştürülebilir olarak sertifikalandırılmıştır. Talep eden iş ortaklarımız tüketicinin farkındalığını ve geri dönüşüm sürecine katılımını artırıcı “Made for Recycling” logosunu geri dönüştürülebilir ambalaj filmlerinde kullanabilirler. Geri Dönüştürülebilir Ambalajlar dönüştürülebilir olmalarından dolayı, Avrupa Birliği bölgesindeki tüm iş ortaklarımızı Ocak 2021 tarihinden geçerli ve geriye dönüştürülemeyen ambalajlara uygulanacak olan 800 €/ton plastik vergisinden muaf tutacaktır. Bu vergi avantajı Geri Dönüştürülebilir Ambalaj filmlerin ölçülebilir en önemli ekonomik avantajıdır. 

MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SAN. A.Ş.

Proje: Eco Pizza Box

Pizza pazarı dünyada yılda 10 milyardan fazla pizza kutusunun tüketildiği 145 milyar dolarlık bir pazardır. Bu da her yıl yaklaşık 900.000 ton kağıt tüketimi anlamına gelmektedir.
Ciddi oluklu mukavva ve kağıt tüketimi olan bu pazarda Eco pizza box, bu tüketimi azaltacak ve dünyamıza karşı sorumluluğumuzun bir göstergesi olarak tasarlanmış yeni nesil pizza kutusudur. 
Eco pizza box, akılcı tasarımı ile standart pizza kutularına oranla %10 civarında malzeme tüketimini azaltan ve aynı zamanda kullanıcılara daha pratik kullanım sağlayan %100 oluklu mukavvadan üretilmiştir. 
Eco Pizza Box’ın standart kutuya göre sağladığı avantajlar; 
• %10 malzeme azaltımı
• Hızlı kutu kurma
• Son tüketici tarafından kolay kullanım
• Son tüketici tarafından kolay bertaraf
• Maliyet avantajı

BAYER TÜRK KİMYA SAN. LTD. ŞTİ. 

Proje: Sıfır Atık Projesi

Atık yönetim sistemimiz kapsamında tüm atık maddelerimizi ayrıştırarak topluyor ve sınıflandırıyoruz.
Bu bağlamda her bir atık için Atık Formu doldurtuyor ve her atığı Geçici Atık Toplama Alanımıza gönderiyoruz. Bu alanda her bir atık çeşidi; ayrı alanlarda toplanıyor, atık çeşidine uygun lisanslı araç ve şoförlerle lisanslı atık bertaraf firmalarına gönderiliyor. 
2019 yılında %99,14'ü geri dönüşüm yöntemiyle bertaraf edilen atıklarımızda olduğu gibi fabrikadaki kalite kontrol laboratuvarı, üretim, bakım ve depolama faaliyetlerinden çıkan tehlikeli ve tehlikesiz atık kodlarına sahip tüm atıklarımızı, bundan sonraki süreçte de bakanlık tarafından onaylanan atık yönetim planımıza göre %100 geri dönüşüm yöntemiyle bertaraf etmeyi hedefliyoruz.
Faaliyetlerimizin her aşamasında ekosisteme duyarlı bir bilinçle ve farkındalıkla hareket etmek en önemli ilkelerimizin başında geliyor. Bu hassasiyetle ana hedefimiz, ekolojik ayak izimizi azaltacak (atık su, atık hava, atık miktarları) bilgilendirme ve uygulama projeleriyle faaliyetlerimizi çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden gerçekleştirmek; böylelikle gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir çevre bırakmaktır. 

PEPSİ COLA SERVİS VE DAĞITIM LTD. ŞTİ.


Proje: PEPSİCO Sürdürülebilir Atık Yönetim Sistemi ve Su Geri Kazanımı

PepsiCo’nun hızlı ve sürdürülebilir büyüme yolunda «Fayda Gözeterek Kazanmak» bakış açısı ile yaklaşıyoruz. Her yudumda ve her tadımda daha fazla gülümseme yaratma hedefimize ulaşmak için 3 ana davranış biçimini benimsiyoruz: Daha Hızlı Olmak, Daha Güçlü Olmak ve Daha İyi olmak.
Biz de PepsiCo olarak dünyaya ve insanlığa daha fazla fayda sağlamamızın çerçevesini oluşturan “Daha İyi Olmak” yolunda en fazla pozitif etki yaratacağımız alanlara odaklanıyor ve sürdürülebilirlik çalışmalarımıza her sene bir yenisi ekliyoruz.
PepsiCo olarak 2025 yılına kadar yüksek su riskinin bulunduğu bölgelerde üretim tesislerimizin kullandığı suyu %25 oranında azaltmayı hedefledik.
Bu kapsamda biz de, PepsiCo-İzmir fabrikası olarak 2019 yılında su kaynaklarının sürdürülebilirliği konusunda, atık suyun sisteme geri kazandırılması üzerine çalışmalarımızı yaptık. Öncelikle 2012 yılında çöktürme yöntemi ile yapılan su üretimimizden ters ozmos sistemi ile üretime geçilmiş olup büyük oranda atık çamur oluşumu engellenmiştir. %88 verim ile çalışan ters ozmos sisteminin atık suyunu geri kazanmak amacıyla 2013 yılı içerisinde yeni bir ters ozmos sistemi kurulmuştur. Böylelikle sistemden atık olarak atılan 20 m3/h suyun, 12 m3/h lik miktarını geri kazanarak, sistem verimi %93 oranına yükseltilmiştir.
Sürekli iyileştirme bakış açımızla beraber 2019 yılı içerisinde atık olarak atılan 8 m3/h’lik suya odaklanarak, yeni bir ters ozmos sistemini devreye aldık. Yapılan bu proje atığın, atığını kazanmak amacıyla kurulan 2. bir ters ozmos sistemi olup sistem verimi %97 seviyelerine ulaşmıştır. 8 m3/h olarak atılan atık su 4 m3/h miktarına düşürülmüştür.

TAT GIDA SANAYİ A.Ş.

Proje: Sıfır Atık ve Tek Kullanımlık Plastik Süreci

21. yüzyılda iklim değişikliği ile birlikte en önemli çevre sorunları arasında gösterilen atıklar; insan sağlığına, çevreye ve ekonomiye giderek büyük zararlar vermektedir. Plastik kullanımının artması ve atıkların kaynağında dönüştürülmemesi atık oluşumlarının en büyük sebepleri arasındadır.
TAT Gıda bu önemli çevre sorununun bilinciyle işletmelerinde oluşan tüm atıkların azaltılması üzerine aksiyonlar almaktadır. Atıkların kaynağında oluşumunu önlemek ve geri dönüşümü arttırmak bu alandaki ana ilkeleridir. Bu doğrultuda yürütülen sıfır atık projesinde ofis bölgeleri tek kullanımlık plastik atık azaltımı ve ayrıca üretim kaynaklı atık ve plastik kullanımını azaltmak hedeflenmiştir.
Sıfır atık yönetimine uygun olarak ofis ve üretim alanlarındaki atıkların belirlenen kategoriler doğrultusunda ayrıştırılması yapılmıştır. Üretim kaynaklı oluşan organik atıklar bertaraf edilmek yerine biyogaz üretimi için lisanslı geri kazanım firmalarına gönderimi sağlanmıştır. Tat Gıda, Konserve İşletmelerinde yapılan geri kazanım ve tek kullanımlık plastik kullanımı azaltma çalışmaları ile plastik atık miktarını %35 azaltılmıştır. Ayrıca, Sek Süt işletmesinde uygulanan depozito uygulaması ile yasal süreçlere de uygun olarak ambalajlar geri toplanarak 2019 yılında cam, plastik ve ahşap paletlerde sırasıyla %62, %93 ve %96 oranında geri kazanım gerçekleştirilmiştir. Tek kullanımlık plastikler için işletmelerde plastik envanteri oluşturulduktan sonra kullanımı en yüksek olan malzemelerden seçim yapılarak azaltma ve sıfırlama çalışmaları sürdürülmektedir.

RECKITT BENCKISER EV VE HİJYEN ÜRÜNLERİ ANONİM ŞİRKETİ

Proje: Yarının Suyu

Su, dünyanın yaşam kaynağı. Tüm canlılar ve biz insanlar ancak su sayesinde yaşamımızı sürdürebiliyoruz, gezegenimizin tüm dengesi su üstüne kurulu. Sanılanın aksine, temiz, güvenli ve içilebilir su kaynakları çok kısıtlı. Devletler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör bu amaçla su konusunda sürekli yeni projeler geliştiriyor. Çünkü temiz suya erişimin sağlanması, eğitim, sağlık, açlık ve yoksullukla mücadelede başarı anlamına geliyor.
RB’de, bu soruna kalıcı çözüm bulmak için su etkimizi ciddi boyutta düşürecek stratejiler geliştirmenin yanında, insanların sağlık ve hijyen koşullarını da iyileştirecek girişimler yapıyoruz. Su kaynaklarının kısıtlı olduğu ya da su stresi altındaki bölgelere odaklanıyoruz, acil çözüm ve önlemler üretiyoruz. Powerbrands adını verdiğimiz lider ürünlerimiz su gerektiriyor ve bu ürünlerin su etkisi %85 oranında tüketici kullanımı kaynaklı. Kısıtlı su kaynakları aynı zamanda tüketicilerimizin kullanacak daha az suyu olması demek. Akıllı inovasyon ve müdahalelerle tüketicilerimizin daha az suyla ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlıyoruz. 2012 yılından bu yana birim üretim başına su kullanımımızı %36.5 oranında azalttık.
Bu noktada, başta tüketicilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızı kapsayacak, sürdürülebilir ve geleceğe yönelik kalıcı değişim sağlayacak bir proje ürettik ve
Finish Yarının Suyu hareketi bu ilhamla başladı.

TETRA PAK PAKETLEME SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Proje: Sıfır Atık Eğitim Programı

“İYİ OLANI KORUR™” marka vaadimiz, yıllar önce başlayan sürdürülebilirlik yolculuğumuzda hızla ilerleme kaydetmeye devam ederken bizi her gün motive ediyor.
Tetra Pak olarak sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde ülkemizde oluşan atıkları daha iyi yönetebilmek, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyoruz.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz ‘Sıfır Atık Eğitim Projesi’ ile ülke çapında çocukların sıfır atık kavramıyla tanışmalarını, bu kapsamda günlük yaşamlarında atıkları nasıl azaltacakları ve farklı şekillerde nasıl değerlendirebilecekleri, kaynakları nasıl daha etkin kullanabilecekleri konularında farkındalık sağlanmasını hedefliyoruz. Doğal varlıkların korunması ve israfın önlenmesi konularını da kapsayan “Sürdürülebilir Bir Yaşam için 5D” eğitim modülü ile çocuklarımıza geri dönüşüm ve sürdürülebilirlik mesajlarımızı aşılıyoruz.
Projenin ilk senesinde 10 ilde uygulanması planlanmış ancak okullardan gelen yoğun talep nedeni ile eğitimler 20 ile yaygınlaştırılmıştır.
Eylül 2019’da yayına başlayan dijital platformda ise; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde öğrencilere ulaşılarak, etkinlikler 81 ile online olarak açıldı.
Projemiz 2020 ve 2021 yıllarında da yeni içeriklerle öğretmen, veli ve çocuklara ulaşmaya devam edecektir.

Yeşil Nokta Teşvik Ödülü Kazanan Kuruluşlar

AKBAŞLAR TEKSTİL ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş.
Proje: Sürdürülebilir Sıfır Atık Yönetimi
Akbaşlar Tekstil olarak; Sürdürülebilir Kalkınma İlkelerini benimseyen düşüncemiz ile geleceğin mirasının bugünden yaratılacağına ve sıfır atığın sıfır kayıp olduğuna inanıyoruz.
Ar-Ge Merkezimiz ile kaliteli, inovatif ve fark yaratan projeler ile her zaman bir adım önde olma yolunda ilerliyoruz. Sürdürülebilir Sıfır Atık Yönetimi çatısında atık oluşumu %20 azaltılmış ve doğru atık ayrıştırması ile geri dönüşüme katkı sağlamış bulunmaktayız.
ANADOLU EFES BİRACILIK VE MALT SAN. A.Ş.
Proje: Anadolu Efes Adana Bira Üretim Tesisi Sıfır Atık Projesi
Anadolu Efes olarak iş dünyasının daha iyi bir gelecek için dönüştürücü güç olması gerektiğine inanıyor, sürdürülebilirliği iş modelimizin ayrılmaz parçası olarak görüyoruz. Pozitif Etki Planımız doğrultusunda çalışanlarımız, toplum, çevre ve değer zincirimizde artı değer yaratmaya odaklanıyoruz. Bunu yaparken de 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacının 16’sına katkı sağlıyoruz.
Dört odağımızdan biri olan çevresel sürdürülebilirlik, hammaddelerini doğadan sağlayan bir üretici olarak bizim için kritik öneme sahip. Bu kapsamda faaliyetlerimizden kaynaklanan atık miktarının azaltılması ve geri dönüştürme oranımızın artırılması öncelikli hedeflerimiz. Bu hedefe ulaşmak için tüm operasyonlarımızda azaltma ve tekrar kullanımı destekleyecek uygulamalarla döngüsel ekonomiye katkı sağlıyoruz.
Bu bakış açısıyla Adana Bira Fabrikamızda yürüttüğümüz çalışmalarla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Sıfır Atık Belgesini aldık. Sıfır Atık Bilgi Sistemine ilk girişi yaptığımız 6 Şubat 2019’dan Eylül 2020’ye kadar 243 ton kağıt, 348 ton plastik, 1071 ton cam ve 106 ton metali geri dönüşüme gönderdik. Döngüsel ekonomi projelerimiz sayesinde üretim sonucu oluşan 29462 ton malt posası ve malt tozunun hayvan yemi olarak tekrar kullanımını sağladık. 2505 ton arıtma çamurunun kurutulup enerji olarak geri kazanımına destek olduk. Lisanslı firmalara gönderdiğimiz 296 ton organik evsel atıktan metan gazı ve kompost elde edildi. Bu süreçte 4129 adet ağacın kesilmesinin önüne geçtik. 906 ton petrol; 1284 ton hammadde kullanımını engelledik. 6802 metreküp su, 3400 metreküp depolama alanı ve 3 milyon kWH enerji tasarrufuna vesile olduk. Diğer tesislerimiz için Sıfır Atık belgesini almak için çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz.
POLİSAN KANSAİ BOYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Proje: Atık Azaltım
Polisan Kansai Boya yüksek üretim kapasitesi ve inovatif ürün yelpazesi ile bir yandan ürün kalitesini artırmakta bir yandan da üretim kaynaklı çevresel etkilerin azaltılması için yoğun bir çalışma içerisindedir. Yalnızca üretim faaliyetlerimiz kaynaklı değil, değer zincirimiz boyunca işlenen doğal kaynakların verimli kullanımına odaklanıyor, atıkları kaynağında azaltıyor, etkin su yönetimi uygulamaları gerçekleştiriyor ve düşük çevresel etkili ürün ve hizmetler kurguluyoruz.
Operasyonlarımızdaki hammadde ve diğer malzeme kullanımlarımızı ve iş akışlarımızı etkili bir şekilde yönetmeyi ve böylelikle atık oluşumunu kaynağında minimize etmeyi amaçlamaktayız.
Atıkların kaynağında ayrılarak toplanması, geçici atık depolama sahasında ilgili yönetmeliklere uygun olarak bertarafı ve/veya geri kazanımı için değerendirmeler yapılması, lisanslı bertaraf ve değerlendirme firmalarına sevkinin sağlanması ve izlenmesi gibi işlemleri kapsayan atık yönetimi sürecimizi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi standardı başta olmak üzere ilgili ulusal ve uluslararası girişimlerin normları çerçevesinde yürütmekteyiz.

ÇEVKO Vakfı

Cenap Şahabettin Sok. No:94
Koşuyolu Kadıköy/İstanbul
Eposta: cevko@cevko.org.tr
Tel: +90 (216) 428 78 90 
Fax: +90 (216) 428 78 95        

Ödül Süreci Sekreteryası 

Hülya Ataman
Tel: +90 (216) 428 78 90
Dahili: 147
Eposta: hulyaataman@cevko.org.tr
Tel: +90 (216) 428 78 90
Fax: +90 (216) 428 78 95  

Copyright (c) 2020 ÇEVKO

SDV