2018 SONUÇLARI

2018 Tanıtım Videosu

Yeşil Nokta Sanayi Ödülü Kazanan Kuruluşlar

Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları

Sarten Ambalaj; “20 lt Yeni Plastik Bidon Projesi (POAŞ)”
Vestel Beyaz Eşya; “Strafor Gramaj ve Yoğunluğun Azaltılması Projesi”

Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi; "HKTM Yeşil Enerji Teknoloji Kompleksi Projesi"
Mey İçki “Alaşehir Rakı Fabrikası Atık Azaltım Çalışmaları Projesi"
Vestel Beyaz Eşya; ‘Vestel Beyaz Eşya Atık Yönetim Sistemi Projesi"

Çevre Konulu Sosyal Sorumluluk Uygulamaları

Mey Alkollü İçecekler; “Kayra Vintage Şarapları Ürün Karbon Ayakizi Hesaplama ve Azaltma Projesi”
Unilever San. ve Tic. Türk A.Ş.: "Unilever Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi"

PRACTICAL EXAMPLES

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nisl risus, ultrices non dictum id, varius ut erat. Etiam eget tincidunt eros, at sollicitudin mauris. Nulla vehicula tellus quis justo finibus bibendum. Nulla consequat at est vitae iaculis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

LIVE COMMUNICATION

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nisl risus, ultrices non dictum id, varius ut erat. Etiam eget tincidunt eros, at sollicitudin mauris. Nulla vehicula tellus quis justo finibus bibendum. Nulla consequat at est vitae iaculis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

FEEDBACK

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nisl risus, ultrices non dictum id, varius ut erat. Etiam eget tincidunt eros, at sollicitudin mauris. Nulla vehicula tellus quis justo finibus bibendum. Nulla consequat at est vitae iaculis. Interdum et malesuada fames ac ante ipsum primis in faucibus.

Yeşil Nokta Teşvik Ödülü Kazanan Kuruluşlar

Ambalaj Tasarımında Kaynak Azaltılarak Önleme Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Teşvik Ödülü alan kuruluşlar ise şöyle sıralandı: Doğadan Gıda ‘Doğa'dan Ambalaj’ projesi, Kaleseramik Çanakkale Kalebodur ‘Ahşap Ambalaj Malzemelerinde Tasarruf’ projesi, Mondi Tire Kutsan Kağıt ve Ambalaj ‘Baca Stant’ projesi. Ant Gıda ‘Ant Gıda (Fora) Atık Yönetimi’ projesi, Kent Gıda ‘Atık Yönetiminde "Sıfır Atık Odaklı" Yalın Üretim Yaklaşımının Uygulanması’, Pak Gıda ‘Geri Kazanım; Geleceği Kazanım’ ve Tetra Pak Türkiye ‘Tetra Pak Türkiye Operasyonlarında Atık Yönetimi Uygulamaları’ projeleriyle Atık Yönetim Sistemi ve Uygulamaları kategorisinde Yeşil Nokta Teşvik Ödülüne layık görülen kuruluşlar oldular.

KARBON NÖTR ETKİNLİK 

ÇEVKO Vakfı olarak iklim değişikliğine olan etkilerimizi minimuma indirmek amacıyla 29 Kasım tarihinde düzenlediğimiz Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri 2018 ödül törenimizi KARBON NÖTR olarak gerçekleştirdik.

Ödül töreni sonucunda oluşan yaklaşık 9 ton eşdeğerinde CO2 sera gazı emisyonu, Tokat’ta bulunan Niksar Hidroelektrik Projesi’nin VCS- Social Carbon kredileri kullanılarak nötrlenmiştir.

SARTEN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.

Proje: 20 lt Yeni Plastik Bidon Projesi (POAŞ)

20 lt yeni plastik bidon projesi ile mevcut ürünün fonksiyon ve performansını artırarak malzeme kullanımı azaltıldı, çevrim süreleri kısaltılarak daha verimli bir üretim sağlandı. Bidonların ağırlığı 1100 gramdan 1050 grama indirildi, çevrim süresinde %10’nun üzerinde iyileşme gerçekleştirildi. Çevrim süresinin kısaltılması ile elde edilen enerji tasarrufu %15 seviyesinde oldu. Yeni tasarımda, kullanım ve ergonomik açıdan da iyileştirilmeler yapıldı, ağız kısmından daha rahat bir akış sağlamak amacıyla boyun kısmı ön tarafa doğru uzatıldı. Kolay boşaltım sağlamak için bidonun alt kısmına el ile kavrama bölmesi ilave edildi.
Ayrıca bu çalışma bir platform proje olarak yeni bir ürün ailesi oluşturulmasına da imkân verdi. Projenin ilerleyen safhalarında 10 lt bidon projesi için de ağırlık azaltım çalışmalarına başlandı ve 2017 yılı içerisinde tamamlandı. Halen 3 farklı ürün bu proje kapsamında üretimde yer alıyor. Bu projeden yola çıkılarak bir başka iş ortakları için plastik boya kovalarında benzer bir geliştirme çalışması yapılarak çevreci iyileştirmeler elde edildi. 
20 lt plastik bidon ürünün imalatında kullanılan kalıp ve ekipmanları Sarten Ar-Ge Merkezinde tasarlandı ve üretildi. Sarten’in bu konudaki kalıp tasarım ve imal knowhow’ı projede kritik bir rol oynadı.

Vestel Beyaz Eşya

Proje: Strafor Gramaj ve Yoğunluğun Azaltılması Projesi

Vestel Beyaz Eşya A.Ş’nin 6 fabrikasındaki üretim kapasitesi günlük olarak 37.500 adettir. Beyaz eşyaların kaliteli üretiminden sorumlu olan Vestel Beyaz Eşya, aynı zamanda bu ürünlerin güvenli nakliyesini sağlamak zorundadır. Bu sebeple, ürün paketlenmesinde ve ürünün korunmasında vazgeçilmez malzemelerden biri olan strafor kullanılmaktadır. Petrolden elde edilen strafor, köpük halinde beyaz renkli bir ısı yalıtım ve koruma malzemesidir. Strafor; geri kazanımı mümkün, hafif ancak hacimli bir malzemedir. Çoğunlukla perakende satış sisteminde olan malzemelerin ambalajlarında kullanıldığı için ilgili belediyelerin atık yönetim sistemi aracılığıyla toplanmaktadır. Bu durumda söz konusu strafor atıklarının verimli geri kazanımını zorlaştırmaktadır.
Bu doğrultuda söz konusu projeyle strafor atık miktarının kaynağında azaltılması hedeflenmiştir. Ürün taşıması sırasında verim alınan en iyi malzeme olan straforun nasıl daha az gramaj ile yüksek dayanıklılık sağlayabileceği araştırılıp bu kapsamda ürettiğimiz tüm ürün gamlarında ambalajların ağırlıkları incelenmiş ve çeşitli Ar-Ge çalışmaları yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda %8 oranında ağırlık azaltımı sağlanmıştır. Yılda 8 milyon üretim adetine sahip fabrikada ürün ambalaj tasarımında yapılan bu değişiklikler, üretilen ambalaj atıklarında azalmaya neden olduğu gibi hammadde tedariki sırasında nakliye sebepli karbon ayak izi miktarını da azaltmıştır.

HİDROPAR HAREKET KONTROL TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ SAN. TİC. A.Ş. 

Proje: HKTM Yeşil Enerji Teknoloji Kompleksi

Hidropar bir işletme olarak en büyük sorumluluğunu; dünyanın en yenilikçi teknolojilerini, dünyanın sınırlı kaynaklarına saygıyla üretmek olarak tanımlıyor. Bu nedenle üretim alanlarında en güncel çevre standartlarına bağlı kalıyor ve her adımda çevresel etkileri dikkate alıyor. Çünkü Hidropar için mühendislik; her şeyden önce dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlamaktan geçiyor.
• Çatılarındaki FV güneş panelleriyle ürettiğimiz 100.000 kWh elektrik enerjisiyle CO2 salınımını engelleyerek yılda 92 adet yetişkin ağacı kurtarıyor, 
• Toprak Kaynaklı Isı Pompasıyla jeotermal enerjiden faydalanarak elektrikten %40,
• Gri Su Geri Kazanım Sistemimiz ve tasarruflu su armatürleriyle %50,
• Solarwall sistemiyle, güneş enerjisinden yararlanarak fabrika ısıtmasında doğal gazdan %40,
• Ofis aydınlatmalarında LED armatürlerle %30, tasarruf sağlandı.
Gün ışığından maksimum verimde faydalanmak üzere tasarlanan, içi argon gazlı ısıcamlar kullanıldı. Isıtma- soğutma ihtiyacını minimize etmek için de tüm dış cephede 10 cm kalınlığında taş yünü kullanıldı, ısı geri kazanım sistemiyle havalandırmada enerji kaybı en aza indirildi. Yağmur suyunun toprağa en kısa yoldan ulaşması için ön bahçede toprağın hemen altında çakıl dolguyla polietilen çim taşları döşendi. HKTM, “Tasarım İnovasyon” alanında alınan ekstra puanlarla, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından Leed Gold sertifikası verilen, sektöründe ilk, Türkiye’de 14. fabrika oldu.

MEY ALKOLLÜ İÇKİLER SAN. VE TİC. A.Ş. 

Proje: Alaşehir Rakı Fabrikası Atık Azaltım Çalışmaları

Dünyanın önde gelen alkollü içki üreticisi Diageo, Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin önemli bir parçasıdır. Topluma karşı olan sorumluluğu ile yerel üretimi destekleyen firma, sürdürülebilir üretim ve tedarik anlayışıyla çalışmaktadır.
2020 Sürdürülebilirlik Hedefleri’nden bir tanesi; düzenli depolamaya giden atıkların sıfır olmasıdır. Alaşehir Fabrikası Atık Yönetimi çalışmalarının önemli bir odağı, 6.000 ton/yıl miktarda oluşan arıtma çamurları oldu. Arıtma çamurlarının, ağırlıklı hammadde içeriği toprak ve su olan tuğla imalatında hammadde olarak değerlendirilmesi sağlandı. Bu sayede hem atık, hem de tuğla imalatçılarının toprak ve su kullanımını azaltıldı. 
Üretim sonucu oluşan toplam 10.000 ton/yıl üzüm ve anason posası Yem Üretim Lisansı ile hayvan yemi olarak değerlendirilmekte, 2.000 ton/yıl üzüm sapı, lisanslı firma tarafından kompost gübre üretiminde kullanılmaktadır. Fabrika sahasındaki lojmanlar dahil evsel ve organik atıklar çöp öğütücüden geçirilip proses atık suyu ile beraber atık su arıtma tesisine gönderilerek 4.500.000 m3/ yıl biyogaz elde edilmekte ve tesisin ısı enerji gereksiniminin %55’i biyogazla sağlanmaktadır. Hafriyat atıkları dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ambalaj atıkları kaynağında ayrı toplanarak lisanslı geri dönüşüm firmalarına gönderilmektedir. Projeyle, ortalama aylık oluşan 1.500 ton atığı %99,9 oranında öncü, sürdürülebilir yöntemlerle tekrar değerlendirerek çevresel ve ekonomik fayda sağlanmaktadır.

VESTEL BEYAZ EŞYA SAN. VE TİC. A.Ş


Proje: Vestel Beyaz Eşya Atık Yönetim Sistemi

75 farklı fabrikanın yer aldığı bir kampüs içinde yer almakta olan Vestel Beyaz Eşya A.Ş, Türkiye’nin en büyük üretim alanlarından birine sahiptir. Toplamda 1,1 milyon metrekarelik bir alana sahip olan firmanın içinde atık çeşitliliğinin yanı sıra, bu atıkların toplanması ve taşınması büyük ve güçlü bir organizasyon yapısını gerektirmektedir. Bu kapsamda gerek ofislerden gerekse üretim sahalarından karakterizasyonlarına uygun şekilde ayrıştırılan atıkların en verimli ve en ekonomik şekilde toplanması ve taşınması gerçekleştirilmektedir. Konuyla ilgili her fabrika yetkilisinin önderliğinde oluşturulan komisyonun çalışmaları sonucunda en uygun atık yönetim sistemi ortaya konmuş ve tüm çalışanların katılımı ile bu sistem sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir.
İzlenilen sistem ve gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmaları sonucunda, Vestel Beyaz Eşya A.Ş birim ürün başına düşen tehlikeli atıklarda son 5 yılda %95 ve birim ürün başına düşen tehlikesiz atıklarda son yılda %15 azaltım elde edilmiştir. Geri dönüşüm politikası sonucunda atık kağıtlar geri kazandırılarak son yıl 62.851 ağaç kesilmekten kurtarılmıştır. 
Sonuç olarak düzenli eğitimlerle bütün çalışanlarda yerleştirilen çevre bilinci ve atık alanında yapılan yenileme çalışmaları sonucunda oluşan sağlıklı ayrıştırma sistemi ile çalışan personellerin işi kolaylaşmış olup, zaman kaybı engellenmiş, atık sirkülasyon, yükleme vb çalışmalarının optimizasyonunun da gerçekleştirilmesi ile verimli bir atık yönetimi uygulaması ortaya konmuştur.

MEY ALKOLLÜ İÇKİLER SAN. VE TİC. A.Ş. 

Proje: Kayra Vintage Şarapları Ürün Karbon Ayak izi Hesaplama ve Azaltma 

Dünyanın önde gelen alkollü içki üreticisi Diageo, Türkiye’de tarıma dayalı sanayinin önemli bir parçasıdır. Topluma karşı olan sorumluluğu ile yerel üretimi destekleyen firma, sürdürülebilir üretim ve tedarik anlayışıyla çalışmaktadır.
Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan küresel iklim değişikliği ile mücadele etmek için sera gazı emisyonlarını 2020 yılında 2007’ye oranla %50 azaltma taahhüdü vermiştir. Yapılan iyileşme çalışmaları sayesinde bu hedefi 2015 yılından itibaren Türkiye’de yakalanmıştır. Mey Diageo, yüksek alkol ve şarap sektöründe ISO 14001 belgesi alan ilk şirket olarak sürdürülebilirlik konusunda birçok çalışmaya öncülük etmektedir. Kullanılan yakıtın %55’ini iç kaynaklardan elde edilmekte, elektriğin tamamı yenilenebilir kaynaklardan kullanılmaktadır. 
ISO 14064 Standardına göre Türkiye’de gıda sektöründe ilk karbon ayak izi verifikasyonu çalışmasını tüm sahalarda tamamlandıktan sonra ürün bazındaki etkiyi hesaplamak ve azaltmak için çalışmalar yapılmıştır. 
2011 yılında Kayra Vintage Serisi şarapların bağdan tüketiciye ulaşıp atık olana kadarki tüm süreçlerini göz önüne alarak ürün karbon ayak izini hesaplanmıştır. Hesaplanan miktar, şişelerin üzerine basılarak tüketicilerin, satın aldıkları ürünün karbon ayak izi hakkında bilgilenmelerini sağlanmıştır. Daha sonra ürünlerin ayak izini azaltmaya odaklanılmıştır. Üretim ve tedarik zincirinde yapılan iyileştirmelerle ortalama şişe başına %24’ten %35’e kadar azalma sağlanmıştır.

UNILEVER SAN. VE TİC. TÜRK A.Ş.

Proje: Unilever Sürdürülebilir Çay Tarımı

Sürdürülebilir Yaşam Planı çerçevesinde 1 milyardan fazla insanın sağlık ve esenliğini iyileştirmeyi, çevresel etkisini yarı yarıya azaltmayı ve tarımsal ham maddelerinin tamamını sürdürülebilir kaynaklardan elde etmeyi taahhüt ediyor. Tüm dünyada çay tutkunlarının sevdiği lezzetleri bir araya getiren Lipton, “her gün daha iyi bir gelecek yaratma” hedefi doğrultusunda 2010 yılından bu yana Doğu Karadeniz’in doğal zenginliklerini korumak, 200 bin kişinin geçim kaynağı olan Türk çayını gelecek nesillere aktarmak ve her bir bardak çaya emeğini ve sevgisini katan çiftçilerin hayatında iyileştirmeler yapmak amacıyla Lipton Sürdürülebilir Çay Tarımı Projesi’ni gerçekleştiriyor.
Lipton; sosyal, ekonomik ve çevresel başlıklar üzerine kurduğu stratejisi kapsamında STK’larla iş birliği yapıyor, çay tarımı ve çay çiftçilerinin yaşantısına değer katmak için çalışıyor. Doğru tarım uygulamaları hakkında eğitimleriyle 36 bin tedarikçi ve çiftçiye ulaşan, 2011’de Rize’de bölgenin ilk Toprak Analiz Laboratuvarı’nı, 2012’de katı atık toplama ve 2013’te atık su artırma tesisleri açan Lipton, ayrıca bölge halkının sağlık sorunlarına yönelik olarak kanser taraması ve ergonomi projeleri gerçekleştiriyor. Çay tarımında yaşanan sıkıntıları gündeme taşımak için iletişim çalışmaları da yapan marka, Türk çayının ömrünü uzatmak için kararlılıkla ilerliyor ve Türkiye’de 2018 yılına kadar, dünyada ise 2020 sonuna kadar tüm çay alımını sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı taahhüt ediyor.

Yeşil Nokta Teşvik Ödülü Kazanan Kuruluşlar

DOĞADAN GIDA ÜRÜNLERİ SANAYİ VE PAZARLAMA A.Ş.
Proje: Doğa’dan Ambalaj
43 yıllık uzmanlığıyla tüketicilerini “iyilik dolu” bir yaşama davet eden Doğadan, Türkiye bitki meyve çayı pazarının kurucusu ve pazarın lider markasıdır. Türkiye’nin en büyük ve en modern poşet çay üretim tesislerinden biri olan Ankara Akyurt’taki tesislerde yıllık 1.5 milyarın üzerinde poşet üretim kapasite ile son teknolojiler kullanarak üretim yapılmaktadır.
Doğadan, süreçlerinde doğal kaynak kullanımını ve atıkları azaltarak çevreyi korumayı, çevre kirliliğini önlemeyi ve sürekli iyileştirme projeleri ile çevreye duyarlılığı arttırmayı, sürdürülebilirlikle gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı ilke edinmiştir. 2012 itibariyle uyguladığı sürdürülebilirlik odaklı Operasyonel Mükemmellik projelerinde yalın 6 sigma metot uygulamalarının yanı sıra 2016 itibariyle de Değer Arttırım Çalışmalarıyla ürünlerle ilgili kaynak azaltma odaklı tüm iyileştirmeleri hayata geçirmektedir. Doğa’dan Ambalaj Projesinin çıkış noktası, ürünlerde gıda güvenliği ve tüketici memnuniyetinden ödün vermeden kaynak kullanımının azaltılmasıdır. Bu proje ile gerek geri dönüştürülebilir gerekse geri dönüşümsüz ambalaj malzemelerinin kullanımının azaltılması ve ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Proje kapsamında yıllık 91,5 ton daha az kaynak tüketiminin yanı sıra yıllık 1.600 kg plastik, 15.000 kg kompozit ve 75.000 kg ahşap ambalajın kaynağında daha az kullanımı sağlanarak iyileştirmeler yapılmıştır. Ayrıca yıllık 300.000 TL’lik finansal kazanç ile ithalata da pozitif etkisi olan sonuçlar elde edilmiştir.
KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SAN. A.Ş.
Proje: Ahşap Ambalaj Malzemelerinde Tasarruf Projesi
Kale Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye seramik sektörünün lideri Kaleseramik, Avrupa’nın 5’inci, dünyanın 17’nci büyük seramik karo üreticisidir.
Türkiye seramik sektörünün kuruluşuna öncülük eden Kaleseramik; Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kale Banyo ve İtalyan markaları Edilcuoghi ve Edilgres ile uluslararası seramik pazarının en önemli oyuncularından biri olarak, 100’ü aşkın ülkede 400 satış noktası ile tüketiciye ulaşıyor. 1962’de Türkiye’nin ilk seramik ihracatını gerçekleştiren Kaleseramik, hedeflediği ülkelerde, seramik kaplama malzemeleri ve vitrifiye ürünlerine yönelik tercih ve beklentileri iyi analiz ederek kalıcı bir pazar payına ulaşmayı amaçlıyor.
Çevre duyarlı üretim anlayışı ile Kaleseramik, faaliyetlerinde kaynak verimliliğini ön plana çıkaran çalışmalarla kaynakların tasarruflu kullanımına katkısını arttırmayı hedeflemektedir. Ahşap sandık paletlerde kaynak tasarrufu projesi de bu çalışmalardan biridir. Bu proje ile sandık paletlerde tasarım değiştirilerek, kaynakların korunması adına çevresel kazanımlar elde edilmiştir. Yeni tasarım sayesinde %55 daha az ağaç kullanılması sağlanmıştır. Bir çam ağacının ortalama yetişme süresinin 15 yıl olduğunu düşünürsek ağaç kazanımıyla birlikte yıllık ortalama 978 ton oksijeni de çevreye kazandırmış olduk. Ayrıca, bir seferde ortalama %18 daha fazla ürün taşıyarak, taşıma sırasındaki karbon emisyonunun düşürülmesine de katkı sağlandı.
MONDİ TİRE KUTSAN KAĞIT VE AMBALAJ SAN. A.Ş.
Proje: Baca Stand
Mondi 30’u aşkın ülkede yaklaşık 26.000 kişi istihdam eden, ambalaj ve kâğıt alanında global lider şirketlerden biridir. Yapılan her işte sürdürülebilirlik esastır. Yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj ve kâğıt çözümleri ile müşteri memnuniyeti sağlanmaktadır.
Baca Stand, önceki durumda kullanılan ambalaja göre %46 daha az kağıt tüketimi sağlayacak şekilde tasarlanmış ve tasarımı ile Türkiye pazarında market trendlerine yön verecek bir ambalajdır. 
Market ve süpermarketlerde “satış noktası sergileme” standı olarak kullanılır. Standın üzerine dizilen ürünler sergilendiği konumda 4 tarafından da yüksek ürün görünürlüğüne ve son kullanıcı tarafından kolay ürün alımına imkân tanır. Modüler yapıya sahiptir. Duruma göre birden fazla parça üst üste istiflenerek kat sayısı arttırılabilir. %100 oluklu mukavva malzemeden yapılmıştır ve %100 geri dönüşümlüdür. Herhangi bir bant ya da yapıştırma prosesine ihtiyaç duymadığı için kolaylıkla kurulabilir ve kullanımdan sonra da kolaylıkla düz hale getirilip minimum yer kaplayacak şekilde atımı gerçekleştirilebilir. 
Baca Stand’ın ana tasarlanma amacı; minimum malzeme kullanımı ve maksimum alışveriş kolaylığı sağlamasıdır. İki parçadan oluşan standın; tava kısmı içine giren sıvı deterjanları bir arada tutan ve üzerine baskı yapılan parçadır. Destek parçası ise üzerindeki tırnaklar sayesinde tavaları bir arada tutarak parçaların birbirine sağlam bir şekilde kenetlenmesini sağlayan taşıyıcı parçadır.
ANTGIDA GIDA TARIM TURİZM ENERJİ VE DEMİR ÇELİK SAN. TİC. A.Ş.
Proje: Ant Gıda (Fora) Atık Yönetimi
Balıkesir’in Havran ilçesinde 70 bin m2’si kapalı, toplam 120 bin m2 alana kurulu Fora Zeytin fabrikası, dünyanın sayılı büyük zeytin işleme tesislerinden biridir. Kaliteye, gıda güvenliğine, çevreye ve çalışanlara verilen önem ile ISO9001, ISO22000, ISO14001, OHSAS18001 ve global gıda standardı BRC AA+ belgelerine sahip ANT Gıda fabrikasında, üretimin her aşamasında çevre bilici ve sağlık sorumluğu ön planda tutulmaktadır.
Fabrikanın çatısına kurulan güneş panelleri sayesinde kullanılan elektrik enerjisinin %47’lik kısmını güneşten sağlanmaktadır. Güneş Enerjisi Santrali (GES) sayesinde, temiz enerjiye geçiş yaparak, yılda atmosfere 540 bin kg karbon salımını engellenmektedir. Bu miktar 400 otomobilin bir yıllık CO2 emisyonuna ve 50 bin ağacın temizlediği havaya denk gelmektedir. 
“Bütün fikirler değerlidir” anlayışı ile çalışanlardan gelen öneriler doğrultusunda yapılan proses iyileştirmeleri ve eğitimler sonucunda 2017 yılında 2015 yılına göre elektrik tüketiminde %49, su tüketiminde %20, temizlik kimyasalı kullanımında %33 oranında tasarruf sağlandı. 2017 yılında 2016 yılına göre atık miktarı 33 kat azaltıldı Geri dönüştürülebilir palet kullanarak, 2016 ve 2017 yıllarında toplam 28 bin dm3 ahşap tüketimi, 34 bin kg CO2 salımı ve yaklaşık 3 bin kg atık oluşumu engellendi.
KENT GIDA MADDELERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
Proje: Atık Yönetiminde “Sıfır Atık Odaklı” Yalın Üretim Yaklaşımının Uygulanması
Kent Gıda (Mondelez International); “0 hata-0 kayıp-0 kaza” kültürünü ve “Her Gün Bir Adım İleri” vizyonunu global düzeyden sahadaki ekiplerine kadar benimseterek atık yönetimi ve çevre uygulamalarında %100 sahiplenme ve katılım sağlamak için çalışmalar yapmaktadır.
Global kürede çevre duyarlılık kısmı yer almakta, çalışanların, liderlerin hedeflerinin ve şirket vizyonunun bir parçası olmaktadır. Üretim miktarı artmasına rağmen; toplam atık, net atık, ürün atık miktarı yaklaşık %30 azaltılarak geri dönüşüm oranı %99’a yükseltilmiştir. 
Fabrikada IL6S yalın üretim uygulamalarıyla çevre atık yönetimi sistemini entegre ederek günlük takip, en üst seviyeden operatörlere kadar tüm çalışanlarda gözden geçirme ve aksiyon alma kültürü oluşturulmuş ve her gün geliştirilmektedir. İş Güvenliğinde kullanılan “Davranış Odaklı Gözlem” kültürünü atık yönetimi uygulamalarıyla birleştirildi. Atık yönetiminde çalışan güvensiz davranışlarını tespit etmek ve düzeltmek için Davranış Odaklı Sistem kullanıldı. Çalışanların kendi kendilerine eğitim verecek bilgi seviyesine getirilmesi ve eğitim yönetimi değiştirerek çalışanların %100 katılım ve sahiplenmesi sağlandı. Eğitim programlarına taşeron, kadrolu, sözleşmeli çalışanlar ile ziyaretçileri de dahil edildi. Her sene çalışanlar dahil edilerek yapılan Çevre & İSG etkinlikleriyle çalışanların atık yönetimi uygulamalarına olan sahiplenmeleri arttırılmaktadır.
PAK GIDA ÜRETİM VE PAZ. A.Ş.
Proje: Geri Kazanım; Geleceği Kazanım...
Ülkemizde ürettiği ürünlerini 130’u aşkın ülkeye ihraç eden Pakmaya günlük operasyonlarının çevreye olan etkisini minimize etmek adına son teknoloji ürünü çevre tesisleri ile faaliyet göstermektedir. Bu çerçevede 2017 yılı içerisinde Düzce Fabrikasında;
• Evaporatif arıtma tesisinde maya üretimi sonucu oluşan 301.144 m3 atık sudan 24.419 ton hayvan yemi katkı maddesi ve 6.945 ton gübre geri kazanılarak arıtma çamuru miktarı 8.750 ton/yıl azaltılmıştır. 
• Günlük faaliyetler sonucu oluşan kağıt, karton, plastik atıklar kaynağında ayrı toplanmaya başlanarak yıllık yaklaşık 4.000 kg kağıt/karton ve 2.500 kg plastik ekonomiye geri kazandırılmıştır.
• Yapılan su tasarrufu çalışmaları ile birim maya üretimi başına kullanılan su miktarı ciddi oranda azaltılmıştır.
• Yapılan su tasarrufu çalışmaları ile birim maya üretimi başına kullanılan su miktarı %3,53 oranında azaltılmıştır.
• Tüm ofislerde tek kullanımlık alkalin piller yerine yeniden şarj edilebilir pil kullanımına geçilmiştir (200 adet/yıl).
• Anaerobik arıtma tesisinde üretilen biogazın kazan dairesinde yakılması sonucu 6.016 ton/yıl buhar üretimi gerçekleştirilerek 1.046.784 TL’lik enerji yenilenebilir kaynak ile sağlanmıştır.
• Filtrasyon tesisinde CIP yıkama prosedürünün revizyonu ile membranlarının kullanım ömrü 3 kat arttırılarak NF tesisimizden çıkan tehlikeli atık miktarı 900 kg/yıl azaltılmıştır.
• Yapılan tüm faaliyetlerin sonucu olarak 897.352 kg/yıl CO2 eşdeğeri sera gazı oluşumu önlenmiştir.
TETRA PAK PAKETLEME SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
Proje: Tetra Pak Türkiye Operasyonlarında Atık Yönetimi Uygulamaları
Tetra Pak, küresel çevre politikası çerçevesinde üretim ve tüketimin her evresinde çevreyi korumayı esas alıyor. Ormanları ve çevreyi korumaya teşvik amacıyla tüketicilerini FSC® etiketli ürünlerle buluşturuyor.
Üretilen içecek kartonlarının toplanması ve geri dönüştürülmesi için altyapıyı ve halkın bilinç seviyesini artırmayı destekliyor. 1995’ten bu yana 8 milyarın üzerinde Tetra Pak paketinin geri dönüştürülmesine katkı sağlandı. Doğal kaynak, enerji, su sarfiyatlarını ve karbon ayak izini düşürme yolunda emin adımlarla ilerliyor. İzmir fabrikasında 1999-2017 yılları arasında karbon salımını %56, enerji tüketimini %34 ve su tüketimini %41 azaltıldı. 
Sıfır Atık projesi kapsamında pilot fabrika seçilen tesis, yağmur suyunu toplayarak yeşil alan sulama suyu olarak kullanıyor, doğal kaynak tüketimini azaltıyor. Yemekhane artıklarını bulunduğu ilçe belediyesinin hayvan barınağına gönderiyor. Bu sayede geri dönüştürülemeyen atık miktarını azaltıyor ve gıda israfının önüne geçilmesine katkıda bulunuyor. 
WWF Yeşil Ofis diploması alan ilk fabrika ofisi olan İzmir fabrikasında, sürekli iyileştirme temelli WCM (World Class Manufacturing) programı ile ofislerde kullanılan elektrik, su ve kağıt çıktı miktarlarının minimize edilmesi hedefleniyor. Sürdürülebilirlik odaklı bir şirket olarak ülkemizde ve dünya genelinde “İyi Olanı Korur” sloganıyla gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmayı sorumluluğu olarak görüyor, bunun için var gücüyle çalışıyor.

ÇEVKO Vakfı

Cenap Şahabettin Sok. No:94
Koşuyolu Kadıköy/İstanbul
Eposta: cevko@cevko.org.tr
Tel: +90 (216) 428 78 90 
Fax: +90 (216) 428 78 95        

Ödül Süreci Sekreteryası 

Hülya Ataman
Tel: +90 (216) 428 78 90
Dahili: 147
Eposta: hulyaataman@cevko.org.tr
Tel: +90 (216) 428 78 90
Fax: +90 (216) 428 78 95  

Copyright (c) 2020 ÇEVKO

SDV